Kariera tłumacza- jakie są możliwości?

09-02-2020 | Blog

Dla absolwentów translatoryki i studiów językowych istnieje wiele możliwości kariery zawodowej. Jest zatem wiele ścieżek zawodowych, które mogą obrać wykorzystując nabyte kompetencje w zakresie tłumaczeń przysięgłych lub tłumaczeń specjalistycznych.

O jakich możliwych stanowiskach jest zatem mowa w przypadku wykwalifikowanego tłumacza? Jakie sektory na rynku pracy oferują tłumaczom satysfakcjonujące etaty?

Własna działalność gospodarcza

Patrząc na większość absolwentów mowa jest przede wszystkim o własnej działalności, która przynosi wiele zalet. W  szczególności jest tutaj mowa o niezależności na rynku. Tłumacze mogą co prawda znaleźć zatrudnienie w każdym obszarze, lecz bardzo często zakładają własne biuro tłumaczeń lub kancelarię tłumaczeń, pracują jako tłumacze konferencyjni lub symultaniczni na zasadzie freelance lub biorą udział w życiu biznesowym na podstawie umów o współpracy lub zlecenie.

Kariera akademicka

Po zakończeniu studiów istnieje również wiele możliwości, które oferują absolwentom karierę zawodową na uczelniach. W ramach podjętych studiów doktoranckich mogą prowadzić wykłady dla studentów instytutów translacyjnych.

Projekty unijne

Dla absolwentów translatoryki otwierają się również wrota do kariery międzynarodowej przy realizacji i koordynowaniu projektów unijnych. Posiadając właściwe kompetencje językowe mogą zostać koordynatorami lub kierownikami projektów wymagających stałego nadzoru tłumacza dyplomowanego, który bezbłędnie dokona przekładu ważnych dokumentów niezbędnych do sfinalizowania założonych koncepcji.

Krajowe i zagraniczne biura tłumaczeń

Biura i agencje tłumaczeń wciąż poszukują do współpracy wykwalifikowanych i rzetelnych tłumaczy zwykłych i tłumaczy przysięgłych, w tym specjalizujących się w tłumaczeniach pisemnych i ustnych. Istnieje wiele możliwości zatrudnienia na etacie w biurze tłumaczeń lub pracy zdalnej w zaciszu domowym. Tłumacze zdalni mogą współpracować z biurami na całym świecie.

Międzynarodowe firmy i organizacje

Nieważne czy w sektorze budowlanym, farmaceutycznym lub innych korporacjach- tłumacze zawsze są mile widziani i obsypywani propozycjami współpracy. Firmy, które działają nie tylko w kraju, lecz prowadzą swoje przedstawicielstwa w innych państwach wciąż mają zapotrzebowanie na fachowy personel, w tym tłumaczy, którzy dopilnują swobodną i płynną komunikację między partnerami biznesowymi.

Alternatywy dla tłumaczy z pewnością nie są ograniczone do wyżej wymienionych. Absolwenci filologii, neofilologii i translatoryki znajdują ponadto zatrudnienie w ambasadach, organizacjach medialnych, instytucjach publicznych oraz wielu innych organach samorządowych.

KONTAKT

Reda 84-240,
ul. Gdańska 45
kontakt@wordsconnect.pl
+48 58 380 49 49
+48 796 488 795

WORDS CONNECT GDYNIA
BIURO TŁUMACZEŃ 
ul. Starowiejska 41-43,
81-363 Gdynia [CH Atrium], 2 piętro
(wejście przy ochronie) WINDA
Tel. + 48 537 581 115,
+48 796 488 795
e-mail: biuro@wordsconnect.pl
Godziny otwarcia:
pon- pt 8:00-16:00

Pogotowie tłumaczeniowe
24 h- tel. +48 796 488 795

MAPA