Emotki- kombinacja znaków wyrażająca emocje w niemalże każdym języku świata
W dobie wiecznego pośpiechu, komunikacji internetowej oraz upodobania sobie portali społecznościowych popularne stały się emotikony. Tak zwane ,,buźki” kojarzone są często z nowoczesną technologią, a tym samym wykorzystywane we wiadomościach SMS, notatkach, postach i innych krótkich formach wyrażających myśli. Stanowią pewnego rodzaju uproszczenie komunikacji oraz wyrażają emocje, które ciężko rozpisać jednym kliknięciem.
,,Emotki” już nie stanowią zwykłego dodatku do treści naszych wiadomości, lecz są ich zasadniczym elementem.
W taki tez sposób możemy wykorzystywać je na całym świecie, gdyż nie ma różnorodnych tłumaczeń buźki uśmiechniętej czy też smutnej. W każdym kraju na całym świecie odbiorca zrozumie bez konieczności tłumaczenia na język obcy zarówno myśli jak i towarzyszące emocje drugiego rozmówcy.
Jeden z najpopularniejszych dzienników ,,The Telegraph’’ podaję, iż emoji to najszybciej rozwijający się język w historii.
Bardzo szybko przeniknął do naszej codzienności stanowiąc często pomoc w postaci komunikacji obrazkowej.
Do używania emoji przyznaje się blisko 92% internautów.
Według raportu z 2015 roku emotki stosowane przez różnych użytkowników:
Emoji wprowadzają zmiany, które zachodzące w zakresie naszego języka oraz języka na całym świecie. Oczywiście zmiany takie dotyczą głównie języka pisanego, używanego w internecie i komunikacji mobilnej. Nie tylko stanowią nieodzowny element języka polskiego, ale także spotykamy je w komunikacji pozostałych krajów.
W taki sposób uśmiechnięta buźka w języku niemieckim, angielskim, francuskim, a nawet chińskim i innych językach mniej spotykanych zawsze oznaczać będą taką samą emocję. Świat wykorzystuje coraz to krótsze formy, które z uwagi na towarzyszący pośpiech w różnych zadaniach dnia codziennego staja się coraz bardziej popularne.
Wielokrotnie wygoda oraz oszczędność czasu sprawiają, iż emotki to nasz drugi język.
Możemy zatem stwierdzić, iż emotki zastąpiły nawet slang młodzieżowy?
Poniżej kilka przykładów:
Ankietowani użytkownicy emoji wypowiadali się różnie na temat potrzeb stosowania języka obrazkowego. Według wspomnianego raportu ich zapotrzebowanie kształtuje się w sposób następujący:
My także stosujemy współczesny język obrazkowy!
A Wy?