+48 58 380 49 49 kontakt@wordsconnect.pl

Użyteczna wiedza – tym razem kilka słów o sprzeczkach w języku angielskim

08-06-2016 | Blog, Język angielski w praktyce

Pokłóćmy się po angielsku

Kłótnia, potyczka, nieporozumienie, awantura, starcie, konflikt. Słów oddających w jakim stopniu nie zgadzamy się z kimś i co z tego wynikło jest mnóstwo. Podobnie w języku angielskim. Dzisiaj omówimy kilka z nich.

Disagreement to słowo, którego używamy, kiedy dochodzi do różnicy zdań, nieporozumienia.

Dispute to bardziej „oficjalny” termin opisujący sytuację, kiedy dwie strony (bardzo często grupy) nie zgadzają się w jakiejś kwestii i prowadzą spór (tak właśnie tłumaczone jest to słowo na język polski).

Czymś bardziej zaostrzonym i pełnym gniewu (który po angielsku zamienia się w anger) jest conflict, czyli – według słowników – coś jak nieporozumienie, tylko spotęgowane, bardziej gwałtowne i groźne.

Jeśli użyjemy czasownika bicker, to oznacza, że sprzeczamy się o rzeczy małe i nieistotne (They were bickering over which channel to watch). Argument – to po prostu kłótnia, chociaż można to słowo przetłumaczyć również „po polsku”, czyli jako argument na przykład w dyskusji. Argument jako kłótnia może być np. heated, czyli gorąca. Jeśli wywołujemy kłótnię, użyjemy sformułowania to pick an argument. Można także wywołać fight albo quarrel, czyli kłótnię, sprzeczkę.

Jest jeszcze row, czyli już bardziej awantura, która w ferworze emocji może zamienić się w blazing row, czyli awanturę bardzo głośną i gwałtowną. No i nieprzyjemną nie tylko dla kłócących się,ale i dla otoczenia…

Jest jeszcze feud, którą słownik Cambridge tłumaczy na tak rzadko używane polskie terminy jak waśń lub spór. To słowo, które może być traktowane również jako czasownik (The families have been feuding for years). Według wyjaśnienia ekspertów z Cambridge to długa i często brutalna, gwałtowna kłótnia pomiędzy osobami lub całymi grupami, która trwa przez długi okres czasu.

A jeśli poniosą nas nerwy i kłótnia przybierze niebezpieczny obrót oznacza to, że jesteśmy at each other’s throats, czyli, że ty i twój oponent rzuciliście się sobie do gardeł.

(ma)

W szkole języków obcych WORDS CONNECT spory nie mają miejsca. Sprzyjająca atmosfera na zajęciach pozwoli Wam czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

Zapraszamy wszystkich chętnych z Wejherowa, Rumi, Gdyni, Redy i całego Trójmiasta!

Oferujemy kursy językowe z języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i norweskiego.

 

 

KONTAKT

Reda 84-240,
ul. Gdańska 45
kontakt@wordsconnect.pl
+48 58 380 49 49
+48 796 488 795

WORDS CONNECT GDYNIA
BIURO TŁUMACZEŃ 
ul. Starowiejska 41-43,
81-363 Gdynia [CH Atrium], 2 piętro
(wejście przy ochronie) WINDA
Tel. + 48 537 581 115,
+48 796 488 795
e-mail: biuro@wordsconnect.pl
Godziny otwarcia:
pon- pt 8:00-16:00

Pogotowie tłumaczeniowe
24 h- tel. +48 796 488 795

MAPA

Tłumaczenia online bez wychodzenia z domu? TAK!

Aby zlecić nam tłumaczenie nie musicie Państwo specjalnie stać w korkach, korzystać z komunikacji miejskiej lub szukać parkingu. Biuro tłumaczeń WORDS CONNECT realizuje tłumaczenia także drogą internetową, w tym zarówno tłumaczenia zwykłe pisemne, jak również przysięgłe. Tłumaczenia wykonujemy w konkurencyjnych cenach i dogodnych terminach.

REDA, WEJHEROWO, RUMIA kontakt@wordsconnect.pl
GDYNIA biuro@wordsconnect.pl

Tłumaczenia przysięgłe dokumentów samochodowych (kraje UE oraz USA)

Tłumaczenia przysięgłe dokumentów samochodowych (kraje UE oraz USA)

Zapewniamy tłumaczenia przysięgłe dokumentów samochodowych w UE i USA Zakup nowego samochodu sprawia ogromną radość oraz nowe możliwości. Musimy jednakże pamiętać, iż czeka nas jeszcze wiele niezbędnych formalności do załatwienia, aby móc usiąść wreszcie za kierownicą...

Tłumaczenie uwierzytelnione dokumentów urzędowych

Tłumaczenie uwierzytelnione dokumentów urzędowych

Uwierzytelnianie i Tłumaczenie zagranicznych dokumentów urzędowych a wymogi Polskiego prawa! Uwierzytelnianie to tłumaczenie wykonane przez tłumacza z listy tłumaczy przysięgłych Ministra Sprawiedliwości. Dokumenty obcojęzyczne a wymogi urzędów w Polsce Czy...

Tłumacz przysięgły Gdynia

Tłumacz przysięgły Gdynia

TŁUMACZENIA PRZYSIĘGŁE W GDYNI Tłumaczenia sądowe i prawnicze Biuro Tłumaczeń w Gdyni współpracuje z zespołem tłumaczy prawniczych wykonujących tłumaczenia uwierzytelnione dokumentów urzędowych, takich jak świadectwa, akty małżeństwa, akty urodzenia lub umowy, a także...

Tłumaczenie wyników testu na obecność koronawirusa

Tłumaczenie wyników testu na obecność koronawirusa

Tłumaczenia wyników badań na obecność Sars-Cov-2 Planujesz wyjazd za granicę i wykonałeś test na koronawirusa metodą PCR. W niektórych przypadkach będziesz musiał przedłożyć poświadczone tłumaczenie wyników testu. W takiej sytuacji powinieneś zwrócić się do...