+48 58 380 49 49 kontakt@wordsconnect.pl

Tłumaczenia specjalistyczne- medyczne

02-11-2018 | Biuro Tłumaczeń Gdynia

W naszej rozbudowanej – i wciąż ulegającej rozszerzeniu – ofercie, mamy dla Państwa tłumaczenia medyczne – wyjątkowe z uwagi na zakres oraz ich naturę.

Tłumacz, który ich dokonuje, musi przede wszystkim:

  • rozumieć tekst źródłowy, który tłumaczy, tak aby przełożyć go w takiej postaci, w jakiej autor oryginału go stworzył;
  • potrafić bezbłędnie wyrazić znaczenie tekstu w języku docelowym;
  • posiadać kompleksową wiedzę i zrozumienie dla medycznych aspektów, które tłumaczy;

Medycyna jest szczególną gałęzią nauki, charakteryzującą się ogromnym zasobem specyficznego słownictwa i niejednokrotnie tłumaczenia z jej zakresu mogą sprawiać niemałe trudności.

Dobrym przykładem kwestii mogących nastręczać trudności w tłumaczeniu jest np. ospa wietrzna, która w języku angielskim ma dwa określenia: bardziej fachowe, tj. Varicella oraz drugie, znacznie bardziej znane i częściej używane chicken pox. W przypadku tłumaczenia dokumentu dla pacjenta, tłumacz powinien ocenić, które z określeń należy zastosować w konkretnym tłumaczeniu, tak aby było dostosowane dla odbiorcy.

Innym trafnym przykładem z języka angielskiego są nazwy symptomów, które z reguły funkcjonują w dokumentach medycznych w dwóch wersjach, oficjalnych oraz uproszczonych. Np. xerosis, pochodząca z języka greckiego od ξηροδερμία (kserodermia), to nic innego, jak sucha skóra, czyli potocznie dry skin.

Kolejnym wyzwaniem dla tłumacza jest przekład nazw lekarstw.

W 1993 roku Komisja Nazewnictwa Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego (PTF) uchwaliła zasady tworzenia nazw medykamentów w języku polskim, które stanowią pewien kompromis między całkowitym spolszczaniem nazw leków, a stosowania nazw międzynarodowych w formie anglojęzycznej, możliwie najmniej zmodyfikowanej. Istotne jest, aby tłumacz potrafił także i te zasady zastosować w praktyce.

 

Szczycimy się doskonale wykształconymi i doświadczonymi w swoim fachu tłumaczami, których z przyjemnością polecamy do wszelkich tłumaczeń medycznych.

Jedyną kwestią, w której nasi tłumacze nie są w stanie Państwu pomóc,  jest rozszyfrowanie treści recept pisanych odręcznie. Wówczas wymagana jest pomoc w zweryfikowaniu zapisów.

(A. B.)

 

 

 

 

KONTAKT

Reda 84-240,
ul. Gdańska 45
kontakt@wordsconnect.pl
+48 58 380 49 49
+48 796 488 795

WORDS CONNECT GDYNIA
BIURO TŁUMACZEŃ 
ul. Starowiejska 41-43,
81-363 Gdynia [CH Atrium], 2 piętro
(wejście przy ochronie) WINDA
Tel. + 48 537 581 115,
+48 796 488 795
e-mail: biuro@wordsconnect.pl
Godziny otwarcia:
pon- pt 8:00-16:00

Pogotowie tłumaczeniowe
24 h- tel. +48 796 488 795

MAPA