Wymarzony samochód na wyciągnięcie ręki?
Od wielu lat Polska wiedzie prym w sprowadzaniu aut zza naszej zachodniej granicy, głównie z Niemiec. Popularność tego kraju wiąże się głównie z jego bliskim położeniem. Od czasu, kiedy pierwsze niemieckie auta pojawiły się na naszym rynku pojawiło się wiele firm, które się w tym specjalizują, i załatwiają za nas wszelkie procedury. Jednak wśród wyspecjalizowanych handlarzy samochodami z Niemiec – łatwo trafić na takich, którzy ukrywają wady auta, aby sprzedać je z jak największym zyskiem. Niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć chociażby o zaniżaniu przebiegu, a nawet sytuacjach, kiedy kupiony samochód okazywał się tak zwanym „składakiem”, czyli powypadkowym wrakiem, zmontowanym w całość z elementów kilku egzemplarzy po podobnych przejściach. Choć takie przypadki stanowią oczywiście jedynie jakąś część z całego rynku wtórnego aut z Niemiec, to mimo wszystko: dają do myślenia, sprawiają, że pojawiają się obawy przed zakupem, a nasze wymarzone cztery kółka nadal czekają na zachodzie. Co więc zrobić, by dostać w swoje ręce upatrzony samochód, a jednocześnie nie narażać się na ryzyko nieudanego zakupu?
W drogę!
Wbrew pozorom nie jest trudno kupić samochód w Niemczech samodzielnie, bez korzystania z firm pośredniczących w takich zakupach. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę koszt podróży – jeśli sami nie znamy się na autach wystarczająco, to najlepiej z zaprzyjaźnionym mechanikiem – to auto kupione bezpośrednio nadal wyniesie nas taniej, niż podczas zakupu u handlarza. W pierwszej kolejności warto wypatrzyć przez internet jak najwięcej samochodów, które nas interesują, skupionych w jednej okolicy. Obecnie, dzięki korzystaniu z sieci można bezproblemowo znaleźć portale ogłoszeniowe, prezentujące ogłoszenia od prywatnych osób. Jeśli odbywamy podróż we dwoje, możemy wybrać się w nią samochodem, jeżeli jednak znamy się wystarczająco na samochodach, by samodzielnie wykryć ewentualne uszkodzenia czy nieścisłości – warto rozważyć inny transport, aby wrócić do kraju już nowym autem. Dzięki temu unikniemy dodatkowych wydatków na opłacenie lawety.
O jakich dokumentach pamiętać?
W pierwszej kolejności należy – jak w przypadku każdego zakupu – sporządzić Umowę sprzedaży pojazdu. Inne dokumenty, które poprzedni właściciel powinien nam przekazać to między innymi:
- HU-Hauptuntersuchung – potwierdzenie przeglądu stanu technicznego,
- Fahrzeugschein – dowód rejestracyjny,
- Fahrzeubrief – dowód własności,
- książkę serwisową,kartę pojazdu – jeśli została wydana,
- jeśli auto było już wcześniej sprowadzane –dowód opłacenia wszelkich podatków i ceł, dowód zakupu za granicą
Aby uniknąć problemów w polskich urzędach – wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone, a przekładu musi dokonać tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Tylko tłumaczenie poświadczone dokumentów samochodowych daje nam gwarancję, że nie pojawi się jakiś problem podczas rejestracji pojazdu.
W Words Connect mamy dostępnego tłumacza przysięgłego języka niemieckiego na miejscu, więc powyższy zestaw dokumentów możemy przetłumaczyć praktycznie od ręki.